__________________________________________________________________________________________________________________________

WEST POKOT COUNTY ASSEMBLY COMMITTEES


REPUBLIC OF KENYA
WEST POKOT COUNTY ASSEMBLY

LIST OF CONSTITUTED COMMITTEES


(A) SELECT COMMITTEES

1). THE COUNTY ASSEMBLY HOUSE BUSINESS COMMITTEE


1. Hon. Katina Robert Mnang’at - Chairperson
2. Hon. Losilian Johnson Kalo -Vice Chairperson

3. Hon. Simon Lokanya Kalekem
4. Hon. Moiben David Longarinyang
5. Hon. Madio Hellen Cherotich
6. Hon. Mastaluk Richard Achekek
7. Hon. Jackson Korikwangan
8. Hon. Joshua Chumel
9. Hon. Eunice Andiema
10.Hon. Lochaun Samson Longarikaye
11. Hon. Lucy Francis
12. Hon. Nancy Juma
13. Hon. Cheprum Josphine Chetum

2). COMMITTEE ON SELECTION

1. Hon. Kalekem Simon Lokanya - Chairperson
2. Hon. Moiben David Longarinyang - Vice-Chairperson

3. Hon. Yarakii Paul Lotuw
4. Hon. Lokwakou Achila
5. Hon. Cheleken Thomas Tuliakim
6. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
7. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
8. Hon. Eunice C. Andiema
9. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
10. Hon. Teresa P. Lokichu.
11. Hon. Kapelion James Limanyang

3). COMMITTEE ON APPOINTMENT


1. Hon. Katina Robert Mnang’at - Chairperson
2. Hon. Kalekem Simon Lokanya - Vice-Chairperson

3. Hon. Moiben David Longarinyang
4. Hon. Lodomo Hussein Ambalal
5. Hon. Kasimotwo Peter Lotopoch
6. Hon. Limanyang James Kapelion
7. Hon. Chumakemer Simon

4). THE COUNTY ASSEMBLY BUDGET AND APPROPRIATION COMMITTEE


1. Hon. Lokor Peter Yerer - Chairperson
2. Hon. Yarakii Paul Lotuw - Vice-Chairperson

3. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
4. Hon. Ngolesia Thomas
5. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
6. Hon. Korikwangan Jackson
7. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken
8. Hon. Lucy C. Francis
9. Hon. Andiema C. Eunice


5). THE COUNTY ASSEMBLY PROCEDURE AND RULES COMMITTEE


1 Hon. Katina Robert Mnang’at - Chairperson
2 Hon. Losilian Johnson Kalo -Vice Chairperson

3 Hon. Lochaun Samson Long’arkaye
4 Hon. Lodomo Hussein Ambalal
5 Hon. Mastaluk Richard Achekek
6 Hon. Lokor Peter Yerer
7 Hon. Cheprum Josphine Chetum
8 Hon. Karani Scholastica Chebet
9 Hon. Lotam P. C. Eliza
10 Hon. Lokato Johnson Todopus
11. Hon. Nancy Juma


6). COMMITTEE ON IMPLEMENTATION


1. Hon. Lokirayese Samuel Plapan -Chairperson
2. Hon. Moiben David Longarinyang -Vice Chairperson

3. Hon Losilian Johnson Kalo
4. Hon. Madio Hellen Cherotich
5. Hon. Ngolesia Thomas
6. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
7. Hon. Lochaun Samson Long’arkaye
8. Hon. Achila Lokwakou
9. Hon. Simon Chumakemer
10. Hon. Lucy C. Francis
11. Hon. Kelepo Agneta Chemining


7). COMMITTEE ON DELEGATED COUNTY LEGISLATION


1. Hon. Wilson Longuria Takaramoi - Chairperson
2. Hon. Chumakemer Simon - Vice Chairperson

3. HOn. Chumel Joshua
4. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
5. Hon. Ngolesia Thomas
6. Hon. Juma Nancy
7. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken
8. Hon. Cheprum C. Josphine
9. Hon. Eliza C.P. Lotam.
10. Hon. Losilian Johnson Kalo
11. Hon. Losiaboi C. Milka


8). COUNTY PUBLIC ACCOUNTS AND INVESTMENT COMMITTEEE

1. Hon. Kasimotwo Peter Lotopoch -Chairperson
2. Hon. Eunice Andiema -Vice Chairperson

3. Hon. Lokor Peter Yerer
4. Hon. Yarakii Paul Lotuw
5. Hon. Achila Lokwakou
6. Hon. Losiaboi C. Milka
7. Hon. Teresa Lokichu

9). LIAISON COMMITTEE


1. Hon. Losilian Johnson Kalo -Chairperson
2. Hon. Ngolesia Thomas - Vice chairperson

3. Hon. Mnang’at Robert Katina
4. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken
5. Hon. Kalekem Simon Lokanya
6. Hon. Peter Lokor Yerer
7. Hon. Korikwangan Jackson
8. Hon. Achila Lokwakou
9. Hon. Paul Yarakii Lotuw
10. Hon. Lochaun Samson Longarkaye
11. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
12. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
13. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
14. Hon. Lotopoch Peter Kasimotwo
15. Hon. Chumel Joshua
16. Hon. Lodomo Hussein Ambalal
17. Hon. Loporna Lonyangatodo
18. Hon. Kapelion James Limanyang


10). COUNTY ASSEMBLY POWER AND PRIVILEGES COMMITTEE


1. Hon. Katina Robert Mnang’at - Chairperson
2. Hon. Losilian Johnson Kalo - Vice Chairperson

3. Hon. Kalekem Simon Lokanya
4. Hon. Moiben David Longarinyang
5. Hon. Teresa Lokichu
6. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
7. Hon. Pedoo Christine
8. Hon. Agneta Kelepo
9. Hon. Lochaun Samson Longarikaye
10. Hon. Eliza P. Lotam
11. Hon. Kapelion James Limanyang


(B) SECTORAL COMMITTEES


1). COMMITTEE ON ENVIRONMENT AND NATURAL RESOURCES


1. Hon. Chumel Joshua - Chairperson
2. Hon. Nancy Juma- Vice -Chairperson

3. Hon. Madio Hellen Cherotich
4. Hon. Cheprum Josphine Chetum
5. Hon. Todopus Johnson Lokato
6. Hon. Lotopoch Peter Kasimotwo
7. Hon. Pedoo Christine
8. Hon. Kelepo Agneta Chemining
9. Hon. Achila Lokwakou
10. Hon. Lodomo Hussein Ambalal
11. Hon. Korikwangan Jackson
12. Hon. Chumakemer Simon
13. Hon. Losiaboi Milca


2). HEALTH SERVICES

1. Hon. Ngolesia Thomas - Chairperson
2. Hon. Josphine Cheprum -Vice Chairperson

3. Hon. Lokor Peter Yerer
4. Hon. Chumel Joshua
5. Hon. Kasimotwo Peter Lotopoch
6. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
7. Hon. Chumakemer Simon
8. Hon. Lokichu P. Teresa
9. Hon. Kelepo Agneta Chemining
10. Hon Limanyang James Kapelion
11. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
12. Hon. Lucy Francis
13. Hon. Losilian Johnson Kalo


3). CHILDREN, CULTURE AND COMMUNITY SERVICES

1. Hon. Achila Lokwakou - Chairperson
2. Hon. Milka Losiaboi - Vice Chairperson

3. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
4. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
5. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
6. Hon. Francis C. Lucy
7. Hon. Juma C. Nancy
8. Hon. Lotam C.P. Eliza
9. Hon. Pedoo Christine
10. Hon. Karani Chebet Scholastica
11. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
12. Hon. Losilian Johnson Kalo
13. Hon. Limanyang James Kapelion


4). TRANSPORT AND PUBLIC WORKS COMMITTEE

1. Hon. Yarakii Paul Lotuw - Chairperson
2. Hon. Madio Hellen Cherotich- Vice -Chairperson

3. Hon. Lochaun Samson Long’arkaye
4. Hon. Werokoporen Samuel Lemale
5. Hon. Lodomo Hussein Ambalal
6. Hon. Moiben David Longarinyang
7. Hon. Kasimotwo Peter Lotopoch
8. Hon. Cheprum C. Josphine
9. Hon. Scholastica Chebet Karani
10. Hon. Longuria Wilson Takaramoi
11. Hon. Chumel Joshua


5). TRADE, TOURISM AND CO-OPERATIVE

1. Hon. Lodomo Hussein Ambalal - Chairperson
2. Hon. Lokato Johnson -Vice Chairperson

3. Hon. Lochaum Samson Long’arikaye
4. Hon. Eunice Andiema
5. Hon. Losiaboi Milca
6. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken
7. Hon. Mastaluk Richard Achekek
8. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
9. Hon. Karani Scholastica Chebet
10. Hon. Kalekem Simon
11. Hon. Lotuw Paul Yarakii


6). EARLY CHILDHOOD EDUCATION AND VOCATIONAL TRAINING COMMITTEE

1. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken -Chairperson
2. Hon Eliza Lotam -Vice Chairperson

3. Hon. Eunice Andiema
4. Hon. Yakakii Paul Lotuw
5. Hon. Chumel Joshua
6. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
7. Hon. Juma C. Nancy
8. Hon. Karani Chebet Scholastica
9. Hon. Losiaboi C. Milka
10. Hon. Todopus Johnson Lokato
11. Hon. Lochaun Samson Long’arkaye
12. Hon. Lucy Francis
13. Hon. Kalekem Simon Lokanya


7). LABOUR AND SOCIAL WELFARE COMMITTEE


1. Hon. Lochaun Samson Long’arkaye - Chairperson
2. Hon. Christine Pedoo - Vice-Chairperson

3. Hon. Lokirayese Samuel
4. Hon. Nancy Juma
5. Hon. Lokichu P. Teresa
6. Hon. Korikwangan Jackson
7. Hon. Thomas Cheleken
8. Hon. Achila Lokwakou
9. Hon. Mastaluk Richard Achekek
10. Hon. Chumakemer Simon
11. Hon. Moiben David Longarinyang
12. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
13. Hon. Lokor Peter Yerer


8). COMMITTEE ON COUNTY ADMINISTRATION JUSTICE AND LEGAL AFFAIRS


1. Hon. Werokoporen Samuel Lemale - Chairperson
2. Hon. Lucy C. Francis - Vice Chairperson

3. Hon. Kasimotwo Peter Lotopoch
4. Hon. Korikwangan Jackson
5. Hon. Ngolesia Thomas
6. Hon. Lokor Peter Yerer
7. Hon. Pedoo Christine
8. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo
9. Hon. Chumakemer Simon
10. Hon. Limanyang James Kapelion
11. Hon. Kalekem Simon Lokanya


9). COUNTY ASSEMBLY WELFARE COMMITTEE


1. Hon. Loporna Pyatich Lonyangatodo - Chairperson
2. Hon. Karani Scholastica Chebet - Vice Chairperson

3. Hon. Madio Hellen Cherotich
4. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
5. Hon. Ngolesia Thomas
6. Hon. Milca Losiaboi
7. Hon. Johnson Lokato
8. Hon. Limanyang James Kapelion
9. Hon. Cheprum Josphine Cheptum
10. Hon. Lucy Francis
11. Hon. Joshua Chumel


10). COMMITTEE ON AGRICULTURE


1. Hon. Korikwangan Jackson - Chairperson
2. Hon. Lokichu P. Teresa - Vice Chairperson

3. Hon. Lokirayese Samuel Plapan
4. Hon. Kalekem Simon Lokanya
5. Hon. Moiben David Longarinyang
6. Hon. Madion Hellen Cherotich
7. Hon. Mastaluk Richard Achekek
8. Hon. Tuliakim Thomas Cheleken
9. Hon. Losiaboi C. Milca
10. Hon. Todopus Johnson Lokato
11. Hon. Nancy Juma
12. Hon. Agneta Kelepo
13. Hon. Eunice Andiema


11). COMMITTEE ON FINANCE, PLANNING AND HOUSING


1. Hon. Limanyang James Kapelion - Chairperson
2. Hon. Mastaluk Richard Achekek -Vice Chairperson

3. Hon. Losilian Johnson Kalo
4. Hon. Kalekem Simon Lokanya
5. Hon. Lodomo Hussein Ambalal
6. Hon. Ngolesia Thomas
7. Hon. Madio Hellen Cherotich
8. Hon. Agneta Chemining Kelepo
9. Hon. Eunice Andiema
10. Hon. Eliza Lotam
11. Hon. Lokor Peter Yerer


12). COMMITTEE ON WARD OFFICES MANAGEMENT AND DECENTRALIZED UNITS


1. Hon. Mastaluk Richard Achekek - Chairperson
2. Hon. Madion Hellen Cherotich - Vice Chairperson

3. Hon. Losilian Johnson Kalo
4. Hon. Achila Lokwakou
5. Hon. Todopus Johnson Lokato
6. Hon. Simon Chumakemer
7. Hon. Nancy Juma
8. Hon. Lucy Francis
9. Hon. Takaramoi Wilson Longuria
10. Hon. Christine Pedoo
11. Hon. Josphine Cheprum

 

__________________________________________________________________________________________________________________________

   

Constitution

County Governments Act

House Business

Leadership

Important Sites

Advertisements

News

Mails

The Vision, Mission and Core Mandate/Values

Important Documents